Актуальные темы
Архивы публикаций
Октябрь 2021 (1)
Июль 2021 (4)
Апрель 2021 (2)
Март 2021 (3)
Февраль 2021 (7)
Январь 2021 (6)
Опрос посетителей
Выборы мэра 2015
Мэром станет В.Миколаенко
Гнать В.Миколаенко в шею
Настоящий мэр только В.Сальдо
Может В.Мангер?
Боксерам, которые держат казино – нет в Херсоне!
Нужно Гирина допустить к власти
Нужен молодой и прогрессивный!

27 мая 12:42Экономика

Робота МКП «Херсонтеплоенерго» над реалізацією проекту МБРР відповідає високим стандартам. Підтверджено експертами

Ще не минув місяць після закінчення опалювального сезону, а підприємства, що надають послуги централізованого теплопостачання, починалиготуватися до нового. Не виняток і МКП «Херсонтеплоенерго», яке кожної зими забезпечує теплом домівки понад 46 000 родин нашого міста.

Кожен опалювальний сезон понад п’ятисот фахівців підприємства удосконалюють унікальний досвід управління застарілою інфраструктурою, водночас споживачі, справно отримуючи тепло, накопичують борги. Цей рік не став винятком і опалювальний сезон підприємство закінчило із нестачею близько 190 мільйонів гривень. Опалювальний сезон 2019–2020 став найгіршим за останні роки, підприємство не отримало половини від нарахованих коштів.


Уявіть, що ви ходите на роботу, але отриманих коштів вам не вистачає навіть на проїзд. Ви не маєте можливості купити ані їжу, ані речі першої необхідності. Так само і з підприємствами, але для них їжа це газ й електроенергія, а речі — запчастини й нове обладнання. Може здатись, що підприємству, яке має на балансі 38 котельнь, 36 теплопунктів і понад 88 кілометрів тепломереж із такою платіжною дисципліною й мінусом у майже 190 мільйонів гривень у подальшому нема на що розраховувати, а опалювальний сезон із централізованим теплопостачанням може стати останнім. Проте ні. Незважаючи на постійні фінансові складності, керівництво підприємства не ховає голову в пісок, перекладаючи всю відповідальність на споживачів, а розуміючи складну ситуацію у яку потрапила вся країна шукає можливості не лише не зупиняти роботу, а і працює в напрямі модернізації підприємства й покращення якості опалення, застосовуючи при цьому найвищі світові стандарти й найкращі практики.

Одним зі шляхів вирішення фінансових проблем і пошуку коштів, що потрібні на оновлення застарілої інфраструктури підприємства, для «Херсонтеплоенерго» стала участь у міжнародних проектах. Залучення коштів Міжнародних фінансових установ є вдалим рішенням, бо поки відсотки в українських банках залишаються надвисокими, кошти МФУ вдається отримати під 3–5 % річних. Проект «Підвищення енергоефективності в секторі централізованого теплопостачання України», що вже 5 років вдало реалізується спільно з Міжнародним банком реконструкції та розвитку, дав змогу отримати понад 20 мільйонів доларів та спрямувати їх на модернізацію основних виробничих фондів. Проте це було не просто, адже на кредитні кошти претендували підприємства з усієї України, а учасниками проекту змогли стати всього вісім, із яких на сьогодні залишились лише п’ять — а цей факт говорить сам за себе й демонструє не лише високий менеджерський рівень управління проектом, а й рівень довіри міжнародних донорів, які, як ми знаємо на прикладі співпраці нашої країни зі МФО, гроші, аби кому не дають.

Участь у спільних зі МБРР проектах це не лише про отримання грошей на модернізацію й поліпшення якості послуг централізованого теплопостачання. Проекти МБРР це про високий рівень фінансового менеджменту — підприємство проходить щорічну перевірку незалежними аудиторами, про міжнародні правила закупівель — кожна закупівля проводиться за міжнародними процедурами, перевіряється фахівцями банку реконструкції та розвитку й лише після їх підтвердження, що процедура відбору відповідає їх правилам і високим стандартам - відбувається укладання контрактів із переможцем торгів. Міжнародні процедури закупівель одна зі складових, що робить впровадження таких проектів найкращими з погляду відкритості і прозорості.

Правила закупівель, що використовуються в проектах МБРР це багаторівнева система запобіжників, про які варто розповісти окремо. Вони дають змогу обрати кращу пропозицію, але, як може здатись дивним на перший погляд, звичний нам критерій найнижчої ціни це не єдине що береться до уваги, а інколи, навіть і не найголовніше. Обрання найнижчої цінової пропозиції не убезпечує замовника від участі в тендері безвідповідального підрядника. Тут на допомогу приходять такі критерії як досвід роботи, кваліфікація ключового персоналу, фінансова стабільність, точність поданої пропозиції та багато інших, які під час оцінювання тендерних пропозицій можуть класифікуватись як суттєві невідповідності умовам тендеру й не дадуть можливості перемогти не кваліфікованому заявнику, або не суттєві, що можна виправити без зміни ціни пропозиції, чи такі, що не будуть чинити вплив на якість виконання конкретно цього завдання. Підготовка, проведення та оцінка міжнародних тендерних торгів це складний багаторівневий процес, до якого, крім фахівців підприємства, залучені спеціалісти Центральної групи управління проектом, що працюють при Міністерстві, яке відповідає за реалізацію проекту і здійснює нагляд за дотриманням процедур закупівель, а також фахівці Міжнародного банку реконструкції та розвитку. Такий підхід, окрім часу, потребує глибокого розуміння філософії міжнародних закупівель, та чималих знань, якими фахівці підприємства оволодівають завдяки регулярним навчанням, що організовує український офіс МБРР. Навчання, що проходять в українському офісі міжнародної установи є безцінними, оскільки завдяки їм на підприємстві утворюється досвідчена група спеціалістів, які й надалі можуть реалізовувати проекти, що впроваджуються за міжнародними правилами, а це відчиняє широке вікно можливостей для оновлення підприємства.

То які ж переваги отримують споживачі від участі підприємства в проекті, адже саме на споживачів розраховані всі заходи?

У рамках проекту проводиться:

— Реконструкція п’яти котелень та центрального теплового пункту, що дає змогу знизити споживання природного газу та підвищити, як стабільність, так і якість послуг. А крім економічного, приносить ще й екологічний ефект, адже чим вище ККД котлів, тим менше викидів в атмосферу. Хоч газ і є різновидом палива, що в порівнянні із торфом набагато менше забруднює навколишнє середовище, екологічний аспект завжди залишається в центрі уваги і присутній у всіх компонентах проекту.

Важлива перевага централізованого теплопостачання перед індивідуальним, якщо останнє не було передбачене при будівництві будинку, в тому, що викиди від котлів потрапляють в атмосферу із труби у висоті якої розраховується відстані до будинків, роза вітрів та багато інших параметрів. А ось виведена в дірку стіни труба від двоконтурного котла сусіда, який живе поверхом нижче, буде стабільно забезпечувати вашу квартиру продуктами згоряння.

— Реконструкція інженерних вводів багатоквартирних житлових будинків з установленням 140 приладів обліку теплової енергії, компонент що дасть змогу нашим споживачам сплачувати виключно отримані послуги відповідно до показників приладів обліку, а не за нормативами, і, може стати, першим кроком на шляху до подальшої термомодернізації будинку, бо після розуміння обсягів споживання приходить бажання заощаджувати.

— Окрім приладів обліку будуть встановлені 12 Індивідуальних теплових пунктів, які, крім обліку теплової енергії, забезпечують можливість автоматичного регулювання температури всередині будинку залежно від температури назовні. Це дає змогу економити в теплі дні, на початку та наприкінці опалювального сезону, а також не мерзнути холодними днями. Ефект досягається завдяки встановленню температурних датчиків на фасадах будинку.

— Для того, щоби надавати комплексні послуги споживачам у рамках проекту також передбачена закупівля устаткування для повірки приладів обліку теплової енергії. Це дасть змогу нашим клієнтам не шукати сторонні організації, а одразу укладати договори й на повірку приладів обліку.

— Ще одним важливим компонентом є реконструкція теплових мереж, адже чималий їх відсоток уже давно відпрацював свої експлуатаційні терміни й час від часу нагадує про це поривами. Аварії на тепломережах, окрім перебоїв у теплопостачанні, несуть незручності як для споживачів, так і для підприємства. Втрата теплоносія це й неабиякі фінансові втрати, бо він, до слова, перед тим, як потрапити до тепломережі, проходить спеціальну хімводопідготовку, хоча, багато хто зі споживачів, навіть не здогадується, що у їх радіаторах опалення тече не звичайна, а спеціально підготовлена рідина. На сьогодні із понад 80 кілометрів труб, що перебувають на балансі підприємства в межах проекту вдасться замінити лише 26 кілометрів у двотрубному вимірі.

Підприємство при реконструкції теплових мереж використовує попередньоізольовані труби термін служби яких складає 50 років. Ці труби мають ізоляцію, що забезпечує мінімальні втрати теплоносія, покриті захисним кожухом та оздоблені сигнальним дротом, який при прориві в лічені хвилини сповіщає аварійну службу не лише про аварію, а й навіть про місце.

Усі заходи, що реалізуються у межах проекту були визначені на початку його підготовки разом із незалежними консультантами найнятими Міжнародним банком — фінською компанією AF-Consult. Головною філософією, що сповідувалась при відборі заходів було покращення ситуації на найбільш аварійних та проблемних ділянках які потребували негайного втручання. Також у ефект від усіх заходів було покладено принцип покращення якості послуг із централізованого теплопостачання для споживачів, оскільки вони є кінцевими бенефіціарами проекту. Ще один акцент було зроблено на екологічність заходів, кожен із них і всі разом вони зменшують споживання енергоносіїв, що призводить до зменшення викидів у довкілля й покращує екологічну ситуацію в регіоні. Робота підприємства над реалізацією проекту відповідає високим стандартам МБРР, що вже не раз було підтверджено під час роботи моніторингових місій фахівців МБРР.

 


Добавить комментарий
Ваше Имя:
Ваш E-Mail:
Полужирный Наклонный текст Подчеркнутый текст Зачеркнутый текст | Выравнивание по левому краю По центру Выравнивание по правому краю | Вставка смайликов Вставка ссылкиВставка защищенной ссылки Выбор цвета | Скрытый текст Вставка цитаты Преобразовать выбранный текст из транслитерации в кириллицу Вставка спойлера
Вопрос:
1+1
Ответ:*
Партнеры
Личный кабинет
Популярные статьи